Trudna decyzja: narty czy deska?

Pierwszy raz na stoku oznacza konieczność wyboru: narty czy deska? Jest to najważniejsze pytanie nurtujące każdego, kto postanowił zadebiutować w zimowych sportach. Na to, co wybierzemy wpływ ma kilka aspektów, między innymi uwarunkowania zdrowotne, satysfakcja ale przede wszystkim bezpieczeństwo.
 

ubezpieczenie sprzętu narciarskiego

fot: pixabay.com


Prawdopodobnie nie raz przewrócimy się na stoku. Utrzymanie równowagi zwłaszcza podczas pierwszych zjazdów jest niezwykle trudne. Sporty zimowe to naturalnie nie tylko rekreacja, ale przede wszystkim wzmożony wysiłek. Przed wyjazdem warto zadbać o swoją kondycję, aby zniwelować konsekwencje upadków. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę decydując się na narty lub snowboard?
 

Zapewnij sobie bezpieczeństwo

Zdrowie?

Narty będą dużym obciążeniem dla naszych kolan. Stare kontuzje z pewnością dadzą o sobie znać. Poruszanie się po stoku, utrzymanie pozycji stojącej, hamowanie czy skręcanie sprawi, że cały ciężar ciała będziemy przerzucać właśnie na kolana. Dla osób, którym nie jest wskazane nadwyrężanie kolan, lepszą propozycją będzie więc snowboard. Podczas jazdy na desce ułożenie ciała różni się od tego na nartach. Snowboard niestety również wiąże się z urazami. Do najczęstszych możemy zaliczyć kontuzje nadgarstka. Pamiętajmy, że przy okazji pobytu w zagranicznych ośrodkach koszty usług medycznych mogą okazać się bardzo wysokie, warto więc posiadać polisę narciarską dopasowaną do rodzaju uprawianego sportu.
 

Bezpieczeństwo?

Zarówno narciarstwo jak i snowboard są stosunkowo bezpieczną dyscypliną. Jednak mimo wszystko mogą narażać nasze ciało na kontuzje, powinniśmy zatem zachować szczególną ostrożność. To co będzie dla nas stwarzać mniejsze zagrożenie, prawdopodobnie będzie indywidualną kwestią. Większość osób uważa jednak, że to narty zapewniają większą stabilność. Łatwiej jest nam utrzymać równowagę, a kijki dodatkowo nam w tym pomagają. W snowboardzie niestety jesteśmy zdani tylko na własną koordynację ruchów.
 

Prędkość?

W jednakowych warunkach, to narty okazują się szybszym sposobem na przemieszczanie się. Będąc zaawansowanym zarówno w jednej jak i drugiej dyscyplinie większe prędkości osiągniemy jadąc na nartach. Na Polskich stokach przeważa lód, który jest bardziej odpowiednim podłożem dla nart, a więc ten rodzaj częściej wybierają Polacy. Deska bardziej sprawdza się na puchu śnieżnym, który nie jest atutem naszych tras zjazdowych. Jeżeli liczymy na warunki idealne dla snowboardu powinniśmy wybrać się nieco dalej.
 
Snowboard jak i narciarstwo mają swoje plusy i każde z nich znajdzie swoich zwolenników. Najlepszych rozwiązaniem będzie sprawdzenie obydwu metod. Sami musimy podjąć decyzję co sprawi nam większą przyjemność, bo przecież o to właśnie chodzi w zimowym szaleństwie. Podczas wyboru nart lub deski pamiętajmy też o wcześniejszym ubezpieczeniu się. Polisa narciarska będzie przydatna w jednym jak i drugim przypadku.
 
Julietta Maciejak

Ubezpiecz się

 

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Słowacja jest popularnym kierunkiem wyjazdów na narty. Ten mały kraj leży blisko naszej ojczyzny oraz posiada lepsze warunki atmosferyczne, które sprzyjają zimowym zjazdom ze stoków. Z tego powodu wielu Polaków decyduje się właśnie na ten kurs. 

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Czechy są dla nas na tyle bliskim terytorialnie państwem, że weekendowy czy nawet kilkudniowy wyjazd na narty nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Dzięki położeniu czeskich Tatr przy granicy z Polską, czasem wystarczy wybrać się kilkanaście kilometrów dalej, aby szusować po zagranicznych stokach.

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Austria jest jednym z najpopularniejszych kierunków narciarskich w Europie. Gdy znudzą się nam polskie stoki, chcemy zaznać nowych wrażeń oraz podziwiać wspanialsze widoki. Nasz wybór najczęściej pada wtedy na Alpy. A jeśli alpejskie stoki, to oczywiście w Austrii.

Więcej

witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź