Początek sezonu - jak się przygotować do wyjazdu?

Początek zimy cieszy każdego kto choć raz spędził czas na stoku narciarskim. Oznacza bowiem możliwość szusowania po ośnieżonych terenach i doskonalenia swoich umiejętności narciarskich. Jeżeli w tym roku również wybierasz się w góry, sprawdź jak powinieneś się przygotować do najbliższego sezonu, także od strony finansowej – posiadając ubezpieczenie na narty.
początek sezonu - jak przygotować się do wyjazdu - ubezpieczenie

Wyjazd na narty to nie tylko przygotowanie fizyczne i spakowanie sprzętu i ubrań, ale również ochrona przed nieprzewidzianymi wydatkami oraz pewność, że w razie niespodziewanych zdarzeń będziemy mogli skorzystać z niezbędnej pomocy. Taką właśnie funkcję pełni ubezpieczenie na narty. O czym należy pamiętać przed wyjazdem na stok?

Porównaj kilka ofert

Nie decyduj się na pierwszą lepszą polisę lub tylko dlatego, że znajomi polecili, a nie chcesz poszukać innych opcji. Porównanie ofert, szczególnie dzięki porównywarkom, nie zajmuje wiele czasu, a możemy zyskać naprawdę dużo. Dzięki zestawieniu ofert wielu towarzystw, mamy możliwość znalezienia ubezpieczenia nie tylko korzystnego pod względem cenowym, ale również zapewniającego kompleksową ochronę, w sytuacjach, w których faktycznie możemy się znaleźć.

Skąd mamy pewność, że wybierzemy właściwą polisę? W formularzu porównywarki podajemy takie informacje jak: kraj, do którego się wybieramy, termin wyjazdu (liczba dni), informacja o tym, czy ubezpieczony znajduje się w Polsce (a więc, czy nie obowiązuje go karencja), liczba osób i ich daty urodzenia (celem zweryfikowania czy przysługują zniżki lub zwyżki), informacje o stanie zdrowia, celu wyjazdu oraz ryzykach, które chcemy ubezpieczyć. Uzupełnienie tych danych zajmuje mniej niż minutę, a po kilku kolejnych sekundach otrzymamy oferty dopasowane do danych, które podaliśmy oraz wybranego przez nas typu ochrony – od podstawowej, aż do tej dla najbardziej wymagających.

Porównaj ubezpieczenia narciarskie

Jakiej polisy potrzebujesz?

Jeżeli do tej pory nie kupowałeś polisy lub z niej nie korzystałeś, prawdopodobnie nie jesteś przekonany co właściwie powinna zawierać taka ochrona. Zasada jest prosta – im więcej opcji wybierzemy, tym od większej liczby ryzyk będziemy chronieni. Ale uwaga – nie zawsze wszystkie opcje będą nam potrzebne. Co może zawierać ubezpieczenie na narty bądź snowboard?

1. Koszty leczenia – to podstawowy wariant ubezpieczenia, niezbędny do zawarcia umowy, od nas zależy na jak wysoką sumę ubezpieczenia je zawrzemy. Przeglądając oferty towarzystw, sprawdźmy również co wchodzi w zakres tej opcji, ponieważ polisa polisie nierówna i każdy ubezpieczyciel pod pojęciem kosztów leczenia może oferować coś innego.

2. Assistance – również jest zawarte w podstawowej wersji polisy i często jest uwzględniane przy kosztach leczenia. Assistance zapewnia bowiem pomoc informacyjną głównie w zakresie okołomedycznym. Dodatkowo może zawierać pomoc tłumacza i prawnika, organizację przyjazdu osób bliskich, opiekę nad dziećmi, kontynuację podróży itp. Assistance jest zawsze zawarte w polisie, jednak w zależności od naszych potrzeb i pakietów proponowanych przez ubezpieczyciela, możemy wybrać rozszerzony zakres.

3. Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – zapewniają wypłatę świadczenia w przypadku uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci ubezpieczonego. W polisie narciarskiej są niemalże niezbędnym  elementem, ze względu na wysoką urazowość sportów zimowych. Dzięki NNW będziemy mogli liczyć na odszkodowanie jeżeli dojdzie do poważniejszej kontuzji. Decydując się na konkretną polisę, sprawdźmy jaką kwotę wypłaci towarzystwo w przypadku śmierci ubezpieczonego. W niektórych przypadkach może to być tylko 50% (w zależności od towarzystwa).

4. Odpowiedzialność Cywilna – kolejny element polisy narciarskiej, który może okazać się niezbędny na stoku. Ubezpieczyciel zapewnia opłatę zobowiązań w przypadku, gdy osoba poszkodowana przez na stoku, będzie domagać się od nas roszczeń. Pamiętajmy, że jest to ochrona nie tylko dla nas, ale również zadośćuczynienie dla osoby, która nie z własnej winy została poszkodowana i prawdopodobnie będzie musiała ponieść koszty w związku z uszkodzeniem sprzętu lub leczeniem, a nawet rehabilitacją.

5. Bagaż Podróżny – ubezpieczenie, które gwarantuje pomoc finansową w razie utraty, zniszczenia bądź uszkodzenia bagażu podróżnego. Wiąże się ono z licznymi wyłączeniami, polegającymi przede wszystkim na tym, że jeżeli odpowiednio nie zabezpieczymy swojego mienia, ubezpieczyciel odmówi wypłaty. Nie jest to konieczny element polisy na wyjazd narciarski, szczególnie gdy nie zabieramy ze sobą cennych sprzętów. Uwaga – jeżeli liczymy na ochronę laptopa, sprzętu fotograficznego, telefonu itp., upewnijmy się, że na pewno nie znajduje się wśród wyłączeń towarzystwa.

6. Sprzęt sportowy – ubezpieczenie analogiczne do wyżej opisanego bagażu podróżnego. Zapewnia ochronę sprzętu, który z pewnością zabieramy ze sobą na wyjazd na narty. Również w tym przypadku musimy dopilnować, aby sprzęt był odpowiednio zabezpieczony oraz nie pozostawał bez opieki.

porównaj ubezpieczenia na narty

Którą ofertę ubezpieczenia wybrać?

Po zdecydowaniu się na konkretne opcje polisy i wybraniu odpowiadającego naszym potrzebom typu ochrony otrzymamy zestawienie ofert polis narciarskich. Jak więc wśród nich wybrać najlepszą? Pierwszym na co zwrócimy uwagę będą prawdopodobnie ceny. Możemy się nimi kierować, jednak dodatkowo zwróćmy uwagę na to, co się za nimi kryje. Sprawdźmy, jakie konkretnie sumy ubezpieczenia zapewnia dany produkt oraz co wchodzi w zakres naszej polisy. Możliwe, że dana oferta będzie nieco droższa od innych, jednak zawiera ryzyko, bez którego nie da się zakupić ubezpieczenia, a w pozostałych towarzystwach znacznie zwiększyłoby cenę.

Decydując się na zakup ubezpieczenia upewnijmy się, że jego cena faktycznie odzwierciedla jego wartość. Nie zapominajmy o ustaleniu dostatecznych sum ubezpieczenia i zapoznaniu się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.
Julietta Pawlak
Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Słowacja jest popularnym kierunkiem wyjazdów na narty. Ten mały kraj leży blisko naszej ojczyzny oraz posiada lepsze warunki atmosferyczne, które sprzyjają zimowym zjazdom ze stoków. Z tego powodu wielu Polaków decyduje się właśnie na ten kurs. 

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Czechy są dla nas na tyle bliskim terytorialnie państwem, że weekendowy czy nawet kilkudniowy wyjazd na narty nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Dzięki położeniu czeskich Tatr przy granicy z Polską, czasem wystarczy wybrać się kilkanaście kilometrów dalej, aby szusować po zagranicznych stokach.

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Austria jest jednym z najpopularniejszych kierunków narciarskich w Europie. Gdy znudzą się nam polskie stoki, chcemy zaznać nowych wrażeń oraz podziwiać wspanialsze widoki. Nasz wybór najczęściej pada wtedy na Alpy. A jeśli alpejskie stoki, to oczywiście w Austrii.

Więcej

witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź