Narty i snowboard - przeczytaj zanim wyjedziesz...

Zimowe szaleństwo – dając nam radość, relaks i tężyznę fizyczną – stwarza również ryzyko wypadków i kontuzji. Niestety, statystyki pokazują, że co roku turyści ulegają wielu wypadkom na górskich stokach. Złudzenie, że na nartach carvingowych może się nauczyć jeździć każdy i to w kilka dni, a także brak wyobraźni, nadmierna prędkość, i coraz większa liczba osób uprawiających sporty zimowe – to wszystko bez wątpienia ma wpływ na stale zwiększającą się liczbę osób poszkodowanych.

ubezpieczenie na narty i snowboard
fot: pixabay.com

Do najpopularniejszych krajów wybieranych na miejsce zimowego wypoczynku należą: Niemcy, Słowacja, Czechy, Austria i Włochy. Jeździmy do nich, bo właśnie tam są najlepiej przygotowane długie trasy narciarskie, często położone w malowniczych okolicach. W krajach tych dopisuje zimowa aura, która sprzyja szaleństwu na śniegu i niestety także wypadkom.

Sporty zimowe – ryzykowna przyjemność

Narciarstwo, snowboarding, piesze wędrówki górskie to najczęściej uprawiane sporty zimowe. Każdy sport wymaga od nas przygotowania kondycyjnego, sprzętowego, a także konieczności ubezpieczenia się od ewentualnych wypadków. Do najczęstszych kontuzji, jakie przytrafiają się entuzjastom jazdy na nartach czy snowboardzie należą: złamania kończyn, wstrząsy mózgu, bolesne upadki z wysokości, skręcenia kończyn. Częste są również wypadki poza wyznaczonymi trasami, czy też przysypania lawinami.

Ubezpiecz się już teraz


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Aby nie płacić z własnej kieszeni, niezbędnym minimum, w jakie powinniśmy się zaopatrzyć, jest oferowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki temu dokumentowi korzystamy z opieki zdrowotnej w danym kraju dokładnie na takich samych zasadach, jak jego rodowici obywatele. Karta uprawnia do korzystania w innych państwach z opieki tylko tych placówek medycznych, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia.

NFZ ostrzega – EKUZ nie wystarczy

EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski oraz obowiązujących w Austrii opłat za świadczenia medyczne, dlatego aby uniknąć obciążenia tymi kosztami wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.
 

Gdzie kupić ubezpieczenie?

Na rynku ubezpieczeniowym w okresie wzmożonych wyjazdów na zimowy wypoczynek nie brakuje różnych ofert polis. Nie zawsze najtańsza polisa jest najlepszą inwestycją, ponieważ może ona nie obejmować wszystkich wymienionych poniżej elementów, bądź limity, do których obowiązuje ubezpieczenie, są zdecydowanie  za niskie w stosunku do rzeczywistych kosztów i potrzeb.

Polisa turystyczna powinna obejmować następujące elementy:

KL – koszty leczenia
koszty transportu i repatriacji
koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego
NNW – Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków
OC za szkody wyrządzone osobom trzecim
ubezpieczenie sprzętu sportowego
usługi assistance
źródło: materiały własne

Obecnie samo kupno ubezpieczenia nie jest skomplikowane ani czasochłonne, ponieważ można je dostać także przez Internet. Polisę otrzymujemy na e-mail zaraz po zapłaceniu składki. Należy ją wydrukować i mieć przy sobie. Często także na telefon komórkowy wysyłany jest podsumowujący SMS, w którym mamy podany numer ubezpieczenia, a także telefon do Centrum Pomocy Ubezpieczyciela.

Co powinieneś wiedzieć o swojej polisie?

Przy wyborze i kupnie polisy powinniśmy dokładnie sprawdzić zakres ubezpieczenia, np. czy koszty leczenia na 10.000 Euro na pewno są wystarczające w danym państwie, a także przeczytać informacje dotyczące sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania, np.:

Czy ubezpieczenie OC obejmuje swoją ochroną wypadki na stoku narciarskim?
Czy trzeba wykupić dodatkową opcję – uprawianie sportów podwyższonego ryzyka, by polisa uwzględniała także wypadki na nartach?
Co obejmuje ubezpieczenie sprzętu sportowego? (często polisa w ogóle wyłącza sytuacje, które nas najbardziej interesują – kradzież i zniszczenie na stoku)
źródło: materiały własne

Do innych – standardowych wyłączeń (czyli tego, czego ubezpieczenie nie obejmuje) należą m.in.:

wypadek spowodowany lub poniesiony na stoku narciarskim pod wpływem alkoholu
jazda poza wyznaczonymi trasami narciarsko-snowboardingowymi
kradzież sprzętu sportowego pozostawionego bez opieki (np. przed barem)
źródło: materiały własne
 
Należy zatem dokładnie czytać wytyczne umieszczane w polisie – jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy zdarzy się wypadek i będziemy zmuszeni wyegzekwować zagwarantowane polisą prawa. Suma ewentualnych kosztów leczenia powinna być dostosowana do regionu kraju, do którego wyjeżdżamy.

Porównaj najkorzystniejsze polisy


Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje nam polisy, które gwarantują zwrot kosztów leczenia, ale dopiero po przyjeździe do Polski. Trzeba więc zachować wszelkie rachunki i faktury, a podczas wyjazdu mieć odpowiednią kwotę pieniędzy, która zostanie nam zwrócona po powrocie.


Redakcja portalu:
ubezpieczenienanarty.pl

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Słowacja jest popularnym kierunkiem wyjazdów na narty. Ten mały kraj leży blisko naszej ojczyzny oraz posiada lepsze warunki atmosferyczne, które sprzyjają zimowym zjazdom ze stoków. Z tego powodu wielu Polaków decyduje się właśnie na ten kurs. 

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Czechy są dla nas na tyle bliskim terytorialnie państwem, że weekendowy czy nawet kilkudniowy wyjazd na narty nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Dzięki położeniu czeskich Tatr przy granicy z Polską, czasem wystarczy wybrać się kilkanaście kilometrów dalej, aby szusować po zagranicznych stokach.

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Austria jest jednym z najpopularniejszych kierunków narciarskich w Europie. Gdy znudzą się nam polskie stoki, chcemy zaznać nowych wrażeń oraz podziwiać wspanialsze widoki. Nasz wybór najczęściej pada wtedy na Alpy. A jeśli alpejskie stoki, to oczywiście w Austrii.

Więcej

witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź