Narciarskie przypadki, czyli o bezpieczeństwie na stoku

Po spakowaniu deski czy nart oraz wybraniu miejsca docelowego podróży warto zastanowić się nad kwestiami, które wymagają nie tylko dobrego planowania wypadu na narty, ale także odnoszą się do wyobraźni i odpowiedzialności. Odpowiednie, czyli bezpieczne zachowanie na stoku to klucz do udanej wyprawy.

polisa narciarska a bezpieczeństwo na stoku

fot: pixabay.com


    Ubezpieczenia narciarskie


Pierwsza rzecz, a w dodatku jedyna na którą mamy wpływ jeszcze poza stokiem, to wykupienie polisy narciarskiej. O tym jak taka polisa jest ważna świadczyć może prosty przykład – dwóch narciarzy zderza się na stoku, sprzęt ulega zniszczeniu i ciężko znaleźć bezpośredniego sprawcę zdarzenia. W dodatku potrzebna jest pomoc medyczna. Co wtedy? Pojawia się niepotrzebny stres i koszty, które w przypadku ewentualnej interwencji ratowników medycznych na stoku, mogą być wysokie. A także sam sprzęt, który do najtańszych nie należy. Tylko czy sama polisa będzie zabezpieczeniem dla przezornych? Należy pamiętać, że polisa zabezpiecza ewentualne przykre skutki, bo na samym stoku najcenniejsze to zdroworozsądkowe myślenie.

Empatia – słowo klucz
Stając w ubranych butach i po założeniu nart bądź deski na nogi musimy zadać sobie pytanie - jak chcę jeździć? Jeśli zjazd ma być szybki i ze sporą dawką adrenaliny, trzeba uwzględnić także tych, którzy preferują spokojną jazdę. Ta zasada działa w obie strony - nasze zamiłowanie do spokojnej jazdy od krawędzi do krawędzi stoku i podziwianie widoków, wcale nie jest jedyną opcją na pokonanie trasy z góry na dół.
Stok jest miejscem, na którym jednocześnie przebywa kilkadziesiąt bądź nawet kilkaset osób. Każdy zasługuje na równe traktowanie. Nie powinno się więc nagle zatrzymywać na środku stoku w sposób niesygnalizowany, zmieniać nadmiernie sposobu jazdy widząc, że za nami nadciągają kolejni narciarze czy też zwyczajnie ustawiać się w centralnym punkcie zjazdu na sesję fotograficzną.
 
Sprawny oznacza bezpieczny
Nawet zachowując wszelkie dobre praktyki zachowania nie da się bezpiecznie szusować przy nieodpowiednio przygotowanym sprzęcie. Sprawdzić trzeba przede wszystkim czy wiązania są odpowiednio ustawione i dobrze trzymają się nart bądź desek. Kolejna istotna kwestia to gogle – niedopuszczalna jest jazda z zaparowanymi. Brak odpowiedniej widoczności to najprostsza droga do groźnego wypadku.

Jakub Olejnik

    Dopasuj polisę

 


Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Słowacja jest popularnym kierunkiem wyjazdów na narty. Ten mały kraj leży blisko naszej ojczyzny oraz posiada lepsze warunki atmosferyczne, które sprzyjają zimowym zjazdom ze stoków. Z tego powodu wielu Polaków decyduje się właśnie na ten kurs. 

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Czechy są dla nas na tyle bliskim terytorialnie państwem, że weekendowy czy nawet kilkudniowy wyjazd na narty nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Dzięki położeniu czeskich Tatr przy granicy z Polską, czasem wystarczy wybrać się kilkanaście kilometrów dalej, aby szusować po zagranicznych stokach.

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Austria jest jednym z najpopularniejszych kierunków narciarskich w Europie. Gdy znudzą się nam polskie stoki, chcemy zaznać nowych wrażeń oraz podziwiać wspanialsze widoki. Nasz wybór najczęściej pada wtedy na Alpy. A jeśli alpejskie stoki, to oczywiście w Austrii.

Więcej

witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź