Koszty ratownictwa - sprawdź czy są zawarte w Twojej polisie

Wyjeżdżając na narty musisz liczyć się ze wszystkimi prawdopodobnymi zdarzeniami, które mogą wystąpić na stoku. Upadki, zderzenia, kontuzje, skręcenia i złamania to tylko część z niebezpieczeństw, które na Ciebie czyhają. Czasem konieczne okazują się nawet poszukiwania i ratownictwo górskie.

ubezpieczenie kosztów ratownictwa

Podczas uprawiania narciarstwa bardzo często jesteś narażony na wypadki. Może nawet dojść do wezwania pogotowia ratunkowego, które udzieli Ci pierwszej pomocy i bezpiecznie przetransportuje do najbliższego szpitala. Jeżeli postanowiłeś uprawiać zimowe sporty poza wyznaczonymi trasami musisz pamiętać o zawarciu w polisie ubezpieczenia kosztów poszukiwań i ratownictwa górskiego.

Na jakiej zasadzie działa ratownictwo medyczne w polisie?

Koszty ratownictwa rozumiane są zazwyczaj, jako koszty poszukiwań przez wyspecjalizowane służby ratownictwa, udzielenie doraźnej pomocy medycznej na miejscu zdarzenia oraz transport z miejsca wypadku do najbliższego, wymaganego stanem zdrowia, punktu opieki medycznej, przy użyciu specjalistycznych środków transportu, w szczególności sani, helikoptera, toboganu, motorówki. Tak przynajmniej definiuje je TU Europa.

Pamiętaj, że jeżeli konieczne będzie wsparcie śmigłowca, musisz liczyć się z bardzo wysokimi kosztami, ponieważ za godzinę jego pracy wystawiany jest rachunek na 5 000 € (ponad 20 000 zł!). Mało kto jest przygotowany na taki wydatek, a EKUZ również może się okazać nieprzydatna. W wielu państwach panuje zasada, że to sam poszkodowany musi ponieść odpowiednie koszty. Posiadając jedynie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązują Cię poniższe zasady.

1.       W Austrii – ratownictwo górskie i transport lotniczy są odpłatne. Zalecane jest posiadanie polisy prywatnego ubezpieczenia pokrywającej koszty świadczeń udzielanych w związku z leczeniem skutków wypadków podczas uprawiania sportów, np. zimowych.
2.       W Czechach - świadczenia ratownictwa medycznego w przypadkach zagrożenia życia są udzielane przez 14 regionalnych oddziałów pogotowia ratunkowego (Zdravotnická záchranná služba). Transport medyczny w pozostałych przypadkach jest wykonywany przez instytucje, które zawarły umowy z kasami chorych. Natomiast, za transport z miejsca zdarzenia do najbliższego szpitala wykonywany przez służbę ratownictwa górskiego musisz pokryć koszty w całości we własnym zakresie.
3.       We Francji - musisz pokryć koszty transportu karetką we własnym zakresie. Kasa chorych zwraca koszty transportu w wysokości 65%. Od należnej kwoty zwrotu kasa chorych potrąca opłatę ryczałtową w wysokości 2 EUR, przy czym ww. opłaty nie wnosi się, jeżeli u tego samego świadczeniodawcy w tym samym dniu łączna suma ryczałtu przekroczyła kwotę w wysokości 4 EUR.
4.       Na Słowacji - transport pogotowia ratunkowego, w tym lotniczego jest bezpłatny. Za transport medyczny naliczana jest opłata w wysokości 0,07 EUR/km. Opłatę wnosi się bezpośrednio przewoźnikowi. Świadczenia w ramach ratownictwa górskiego są odpłatne w 100%.
5.       W Szwajcarii - korzystający z transportu lotniczym pogotowiem ratunkowym jest zobowiązany do poniesienia 50% kosztów (obowiązuje limit refundacji kosztów transportu lotniczym pogotowiem ratunkowym w wys. 5000 CHF rocznie).
6.       We Włoszech - Podmiotem uprawnionym do transportu pacjenta do szpitala jest Czerwony Krzyż, pogotowie ratunkowe, oraz każdy podmiot prywatny do tego uprawniony. Korzystając z transportu do szpitala zobowiązany jesteś do poniesienia częściowych kosztów.

kup ubezpieczenie

Do jakiej kwoty odpowiadają towarzystwa?

Pokrycie kosztów ratownictwa jest możliwe dzięki polisie turystycznej. Poszukiwania i ratownictwo są prawie zawsze zawarte w podstawowej wersji polisy. Wchodzą one przeważnie w zakres kosztów leczenia lub assistance.  Jak wspomniano wyżej opłata za godzinę pracy helikoptera to koszt około 5 000 €, jeżeli będzie konieczna dłuższa podróż nikomu nie trzeba uświadamiać, że potrzebne będą wysokie nakłady finansowe. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę do jakiej kwoty odpowiada towarzystwo. Zestawienie znajduje się w poniższej tabeli.
 
Towarzystwo Suma ubezpieczenia KR w podstawowym zakresie ubezpieczenia
Allianz 22 000 zł
Aviva Rzeczywiste koszty – do SU KL
Axa 5 000 €
(wariant Travel Sport)
Axa Assistance Rzeczywiste koszty – do SU KL
ERV 5 000 €
Europa 5 000 € lub 10 000 €
Generali Rzeczywiste koszty – do SU KL
Signal Iduna 6 000 €
Warta 50 000 zł
 
Źródło: opracowanie własne
 

Kup ubezpieczenie narciarskie


Dzięki indywidualnemu ubezpieczeniu narciarskiemu możesz bez obaw szusować po stoku, nie obawiając się o wysokie koszty w razie nieszczęśliwych zdarzeń. Tych wprawdzie ani sobie, ani nikomu nie życzysz, zadbaj jednak o zabezpieczenie na „wszelki wypadek”. Taka polisa nie kosztuje wiele i w podstawowej wersji może wynosić już kilka złotych dziennie. Dzięki porównywarce ubezpieczeń znajdziesz najlepszy produkt w najkorzystniejszej dla Ciebie cenie.
Julietta Pawlak
 
Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Słowacja jest popularnym kierunkiem wyjazdów na narty. Ten mały kraj leży blisko naszej ojczyzny oraz posiada lepsze warunki atmosferyczne, które sprzyjają zimowym zjazdom ze stoków. Z tego powodu wielu Polaków decyduje się właśnie na ten kurs. 

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Czechy są dla nas na tyle bliskim terytorialnie państwem, że weekendowy czy nawet kilkudniowy wyjazd na narty nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Dzięki położeniu czeskich Tatr przy granicy z Polską, czasem wystarczy wybrać się kilkanaście kilometrów dalej, aby szusować po zagranicznych stokach.

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Austria jest jednym z najpopularniejszych kierunków narciarskich w Europie. Gdy znudzą się nam polskie stoki, chcemy zaznać nowych wrażeń oraz podziwiać wspanialsze widoki. Nasz wybór najczęściej pada wtedy na Alpy. A jeśli alpejskie stoki, to oczywiście w Austrii.

Więcej

witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź