Koszty akcji ratowniczej w górach obciążają narciarza

W większości krajów, w których narciarzom i snowboardzistom gwarantuje się znakomite warunki do uprawiania białego szaleństwa, w razie wypadku poszkodowany pokrywa koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Udający się na zagraniczne stoki powinni więc zaopatrzyć się w odpowiednią polisę, inaczej - jeśli zajdzie potrzeba udzielenia pomocy przez ratowników górskich - przyjdzie im uregulować z własnej kieszeni naprawdę słony rachunek.

ubezpieczenie kosztów poszukiwań i ratownictwa w górach
fot: pixabay.com

Koszty akcji ratowniczej są uzależnione od czynników, takich jak m.in. ilość ratowników, biorących udział w akcji, konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu czy wylot śmigłowca. W krajach gdzie występują najwyżej położone ośrodki narciarskie cena za dane usługi może być bardzo wysoka. Należy pamiętać o tym, że rachunek otrzymuje narciarz, który potrzebował pomocy.

Polisa się opłaca

Polisa na wypadek

Miłośnicy sportów zimowych, wybierający się na zagraniczne stoki, powinni albo zaopatrzyć się przed wyjazdem w odpowiednią polisę, albo liczyć z koniecznością pokrycia z własnej kieszeni wydatków związanych z udzieleniem pomocy przez górskie służby ratownicze. Ta pierwsza opcja jest oczywiście tańsza. Jej koszt to zaledwie kilkadziesiąt złotych, podczas gdy jej brak skutkować może obciążeniem nieroztropnego narciarza rachunkiem opiewającym nawet na kilkanaście tysięcy euro.

Koszty ratownictwa zawierać może każda polisa turystyczna, jaką kupujemy na zagraniczny wyjazd. Aby upewnić się, że na pewno ochroną ubezpieczeniową objęte są również wypadki w górach i ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność finansową za udzielenie nam pomocy, sprawdźmy warunki ubezpieczenia (OWU). Znajdziemy w nich również informację o sumie ubezpieczenia, a więc limicie kosztów, do którego towarzystwo pokryje niezbędne wydatki.

Za co zapłaci TU?

Warto wiedzieć, że ubezpieczyciel pokryje koszty akcji poszukiwania i ratownictwa ubezpieczonego pod warunkiem, że będą one niezbędne, a więc przeprowadzone zostaną w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia poszkodowanego lub zaginionego, który nagle zachorował bądź uległ nieszczęśliwemu wypadkowi.

Nie bez znaczenie jest także „ubezpieczeniowa” definicja obu pojęć. Poszukiwanie to czas od momentu zgłoszenia zaginięcia osoby do jej odnalezienia bądź zaprzestania akcji poszukiwawczej. Natomiast przez ratownictwo rozumie się udzielenie doraźnej pomocy medycznej, jakiej udzielano ubezpieczonemu w chwili odnalezienia do momentu przewiezienia go do najbliższej placówki medycznej (szpitala).

Suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia, a właściwie jej wysokość, to jedno z ważniejszych aspektów polisy ubezpieczeniowej, również w zakresie kosztów ratownictwa (KR) i kosztów poszukiwania (KP). Powinna zostać ustalona na takim poziomie, który pozwoli na pokrycie wszystkich wydatków związanych z poszukiwaniem i udzieleniem pomocy poszkodowanemu przez górskie służby ratownicze za granicą.

Jaką sumę powinieneś wybrać?


Pamiętajmy o wcześniejszych wyliczeniach – zgodnie z nimi wydatki związane z akcjami, w których niezbędne było użycie helikoptera, mogą obciążyć nieubezpieczonego narciarza na kwotę sięgającą nawet 50 tys. zł. A tak wysokie sumy ubezpieczenia rzadko znajdują się w ofercie towarzystw (w Signal Iduna to tylko 5 tys. euro, w Allianz – 5,5 tys. euro, w Hestii 15 tys. złotych, w Elvii 30 tys. złotych).


Redakcja portalu 
www.ubezpieczenienanarty.pl


Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Słowacja jest popularnym kierunkiem wyjazdów na narty. Ten mały kraj leży blisko naszej ojczyzny oraz posiada lepsze warunki atmosferyczne, które sprzyjają zimowym zjazdom ze stoków. Z tego powodu wielu Polaków decyduje się właśnie na ten kurs. 

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Czechy są dla nas na tyle bliskim terytorialnie państwem, że weekendowy czy nawet kilkudniowy wyjazd na narty nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Dzięki położeniu czeskich Tatr przy granicy z Polską, czasem wystarczy wybrać się kilkanaście kilometrów dalej, aby szusować po zagranicznych stokach.

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Austria jest jednym z najpopularniejszych kierunków narciarskich w Europie. Gdy znudzą się nam polskie stoki, chcemy zaznać nowych wrażeń oraz podziwiać wspanialsze widoki. Nasz wybór najczęściej pada wtedy na Alpy. A jeśli alpejskie stoki, to oczywiście w Austrii.

Więcej

witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź