Jazda bez kasku zabroniona

Złamanie przepisu dotyczącego posiadania kasku, przez nieletniego jest równoznaczne z karą finansową, którą obciążeni zostaną opiekunowie nieletnich. Prawo ma podnosić poziom bezpieczeństwa na polskich stokach, choć z pewnością o wiele bardziej pomocna byłoby zmiana mentalności.

polisa narciarska a obowiązaki na stoku
fot: pixabay.com

Od lutego 2010 obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy o kulturze fizycznej (Dz.U.09.226.1809), które nakładają na osoby poniżej 16 roku życia obowiązek jazdy na nartach i snowboardzie w kaskach ochronnych. Zgodnie z przepisem ustawy:

„Osoba uprawiająca narciarstwo lub snowboard, do ukończenia 15 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym."

„Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do ukończenia 15 roku życia, dopuszcza do uprawiania narciarstwa lub snowboardu przez tego małoletniego bez kasku ochronnego, podlega karze grzywny albo karze nagany."

 

Zadbaj o bezpieczeństwo na stoku

Z kaskiem bezpieczniej

Ustawodawca liczył, że nowe uregulowania przyczynią się do wzrostu świadomości wśród korzystających z uroków szusowania. Dane TOPR z lat poprzedzających wprowadzenie zaostrzonych przepisów w tym zakresie były zatrważające. Co roku na stokach dochodziło do 1500 wypadków. Skutki wielu z nich pozwoliłoby zminimalizować używanie przez poszkodowanych kasków.

Na stok tylko na trzeźwo

Od 31 grudnia 2011 ustawodawca wydał też wojnę nadużywającym alkoholu, którzy korzystając ze stoków w takim stanie stają się dla innych użytkowników poważnym zagrożeniem. Grzywna za jazdę na nartach lub snowboardzie po alkoholu może wynieść nawet 5 tys. zł. Dopuszcza się 0,5 promila alkoholu we krwi. Choć warto pamiętać, że nawet niższe wskazanie wyklucza możliwość uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia prywatnego, np. NNW.

Ustawa narzuca też obowiązki właścicielom ośrodków narciarskich, którym nie wolno na stok wpuścić osoby nietrzeźwej, bądź takiej, której zachowanie wskazuje na spożycie alkoholu lub innych środków odurzających.

Pamiętaj o polisie

Redakcja portalu 
www.ubezpieczenienanarty.pl


Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Słowacja jest popularnym kierunkiem wyjazdów na narty. Ten mały kraj leży blisko naszej ojczyzny oraz posiada lepsze warunki atmosferyczne, które sprzyjają zimowym zjazdom ze stoków. Z tego powodu wielu Polaków decyduje się właśnie na ten kurs. 

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Czechy są dla nas na tyle bliskim terytorialnie państwem, że weekendowy czy nawet kilkudniowy wyjazd na narty nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Dzięki położeniu czeskich Tatr przy granicy z Polską, czasem wystarczy wybrać się kilkanaście kilometrów dalej, aby szusować po zagranicznych stokach.

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Austria jest jednym z najpopularniejszych kierunków narciarskich w Europie. Gdy znudzą się nam polskie stoki, chcemy zaznać nowych wrażeń oraz podziwiać wspanialsze widoki. Nasz wybór najczęściej pada wtedy na Alpy. A jeśli alpejskie stoki, to oczywiście w Austrii.

Więcej

witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź