EKUZ niezbędna narciarzom i snowboardzistom

EKUZ gwarantuje dostęp do bezpłatnej opieki medycznej we wszystkich państwach Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Liechtensteinie, Szwajcarii i Islandii. W Polsce uprawnienia do korzystania z publicznej służby zdrowia sprawdzane są za pośrednictwem elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców.

ekuz a polisa dla narciarzy i snowboardzistów
fot: pixabay.com

Natomiast za granicą dokument, którym w państwowej przychodni lub szpitalu może okazać chcący skorzystać z pomocy lekarskiej narciarz bądź snowboardzista będzie właśnie karta EKUZ.

EKUZ obowiązuje od 1 stycznia 2006 roku, zastąpiła wówczas druk E111. Kartę wydaje się osobom uprawnionym do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego, które planują czasowy pobyt w kraju członkowskim UE oraz wymienionych już: Islandii, Norwegii, Liechtensteinie lub Szwajcarii.

Cel pobytu może być dowolny:

turystyczny, w tym związany np. z szusowaniem po alpejskich stokach
odwiedziny rodziny lub znajomych
podróż służbowa
podjęcia nauki
wykonywania pracy po oddelegowaniu przez polskiego pracodawcę
źródło: materiały własne
 

Ubezpiecz się przed wyjazdem


Gdy przebywasz na stoku i potrzebujesz pomocy

Jeśli w czasie pobytu za granicą narciarz lub snowboardzista zmuszony będzie do skorzystania z pomocy medycznej, EKUZ zagwarantuje możliwość leczenia w placówkach funkcjonujących w ramach publicznej służby zdrowia.

Warto jednak pamiętać, że w niektórych krajach pacjenci dopłacają do usług medycznych w państwowych szpitalach i przychodniach. Możemy więc zostać również zobligowani do pokrycia tych kosztów. Na ogół są to jednak niewielkie sumy. We Francji i w Belgii za leczenie obowiązuje pełna odpłatność, która dopiero po złożeniu odpowiedniego wniosku zwracana jest przez NFZ.

Zwrot kosztów leczenia

Nie jest konieczny powrót do kraju, by uzyskać zwrot za świadczenia medyczne. Wniosek złożyć można również w kraju pobytu. Choć można to zrobić również po powrocie do Polski. Wówczas składa się wymagane przepisami dokumenty we właściwym Oddziale Wojewódzkim NFZ.

W oparciu o EKUZ chorym lub poszkodowanym w wypadku przysługują świadczenie w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia dla ratowania zdrowia i życia.

Uwaga! Nie we wszystkich państwach kryteria i zasady udzielania świadczeń są jednakowe. Przed wyjazdem warto zwrócić się do NFZ nie tylko z wnioskiem o wydanie EKUZ, ale także o informację, na jaką pomoc medyczną można liczyć udając się do danego państwa.


Zadbaj o swoje zdrowie na stoku


Redakcja portalu 
www.ubezpieczenienanarty.pl


Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Słowacja jest popularnym kierunkiem wyjazdów na narty. Ten mały kraj leży blisko naszej ojczyzny oraz posiada lepsze warunki atmosferyczne, które sprzyjają zimowym zjazdom ze stoków. Z tego powodu wielu Polaków decyduje się właśnie na ten kurs. 

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Czechy są dla nas na tyle bliskim terytorialnie państwem, że weekendowy czy nawet kilkudniowy wyjazd na narty nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Dzięki położeniu czeskich Tatr przy granicy z Polską, czasem wystarczy wybrać się kilkanaście kilometrów dalej, aby szusować po zagranicznych stokach.

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Austria jest jednym z najpopularniejszych kierunków narciarskich w Europie. Gdy znudzą się nam polskie stoki, chcemy zaznać nowych wrażeń oraz podziwiać wspanialsze widoki. Nasz wybór najczęściej pada wtedy na Alpy. A jeśli alpejskie stoki, to oczywiście w Austrii.

Więcej

witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź