Czy odczuwamy różnicę między prawdziwym a sztucznym śniegiem?

Każda kolejna zima przynosi nam coraz mniej naturalnego śniegu. Nie wyklucza to jednak możliwości uprawiania sportów zimowych. Polskie stoki (zresztą tak samo jak i zagraniczne) są w większości pokrywane puchem z armatek śnieżnych. W zależności od wielu czynników mogą one produkować nawet do 100 metrów sześciennych śniegu na godzinę.
 
ubezpieczenie na stoku
fot: pixabay.com

Osoby uwielbiające szusowanie po śniegu nie muszą się martwić zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Wielu narciarzy stwierdza jednak, że jazda po naturalnym śniegu jest dużo lepsza. Czy faktycznie nienaturalny puch sprawia nam różnicę, czy są to tylko nasze uprzedzenia?
 
 

Dużo cięższy...

Naturalny śnieg od sztucznego różni się strukturą i wagą. Ten wyprodukowany przez człowieka jest dużo cięższy. Narciarze często podzielają opinię, że również „ostry”, przez co w większym stopniu niszczy ubrania. Faktycznie pojedyncze płatki przybierają inny kształt jednak nie ma to aż tak istotnego znaczenia. Podczas upadków jesteśmy tak samo narażeni na uszkodzenia zarówno ubrań, jak i ciała.
 

Wolniejszy...

Największym problemem jest jednak prędkość. Naturalny puch jest bardziej śliski i pozwala na szybszy zjazd. Aby zmniejszyć przeszkodę na sztucznym śniegu wystarczy nasmarować narty lub deskę. Są miejsca, w których naprzemiennie występuje naturalny i sztuczny śnieg. Często utrudnia to jazdę i przyczynia się do licznych upadków.

Bezpieczniejszy?

Jazda na stoku sprzyja upadkom, szczególnie gdy jest to nasz pierwszy wyjazd narciarski. Nie zawsze potrafimy zachować równowagę, a w konsekwencji możemy dojść do kontuzji i potrzebna będzie pomoc lekarska. O ile w Polsce nie będziemy mieć z tym większych problemów, o tyle za granicą dostanie się do specjalisty może być utrudnione. Sama karta EKUZ nie zawsze wystarcza (a przynajmniej nie pokrywa wszystkich kosztów), warto więc wykupić polisę narciarską. Podstawowa wersja obejmuje leczenie lekarskie, a jeżeli czujemy taką potrzebę możemy także ubezpieczyć swój sprzęt czy dokupić polisę OC.
 

Naturalnie sztuczny

Sztuczny śnieg to również wiele zalet. Okazuje się, że ma on pozytywny wpływ na środowisko. Z pewnością nie znajdziemy w nich żadnych chemikaliów. Produkcja polega jedynie na wypuszczaniu z armatki wody, która przy sprzyjających warunkach (niska temperatura i mała wilgotność powietrza) zmienia się w śnieg pod wpływem kontaktu z powietrzem.

    Porównaj polisy narciarskie


Sztuczny śnieg pozwala na dłuższe utrzymanie się białej warstwy na powierzchni i wolniejsze topnienie. Dzięki niemu sezon dla narciarzy może trwać kilka miesięcy. W tym czasie z pewnością nie raz odwiedzimy polskie stoki. Nie zapominajmy jednak o zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują nas niezależnie od rodzaju podłoża.

 

 
Julietta Maciejak
 
Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Słowacja jest popularnym kierunkiem wyjazdów na narty. Ten mały kraj leży blisko naszej ojczyzny oraz posiada lepsze warunki atmosferyczne, które sprzyjają zimowym zjazdom ze stoków. Z tego powodu wielu Polaków decyduje się właśnie na ten kurs. 

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Czechy są dla nas na tyle bliskim terytorialnie państwem, że weekendowy czy nawet kilkudniowy wyjazd na narty nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Dzięki położeniu czeskich Tatr przy granicy z Polską, czasem wystarczy wybrać się kilkanaście kilometrów dalej, aby szusować po zagranicznych stokach.

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Austria jest jednym z najpopularniejszych kierunków narciarskich w Europie. Gdy znudzą się nam polskie stoki, chcemy zaznać nowych wrażeń oraz podziwiać wspanialsze widoki. Nasz wybór najczęściej pada wtedy na Alpy. A jeśli alpejskie stoki, to oczywiście w Austrii.

Więcej

witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź