Za co turysta zapłaci z własnej kieszeni, wyjeżdżając na narty jedynie z EKUZ?

Każdy, kto planuje wyjazd na narty czy snowboard, powinien zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Oprócz tego specjaliści, na czele z Narodowym Funduszem Zdrowia, radzą, aby wykupić również prywatne ubezpieczenie. Za co każdy turysta będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni, jeśli nie posłucha rady specjalistów?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający do korzystania ze świadczeń zdrowotnych danego kraju, na takich samych zasadach, jak jego mieszkańcy – czyli umożliwia dostęp do publicznej służby zdrowia. Prawo do otrzymania karty mają wszyscy, którzy są ubezpieczeni w NFZ oraz członkowie ich rodzin.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewni jednak pokrycia:

✓  kosztów leczenia, które są całkowicie lub częściowo odpłatne w ramach państwowego systemu opieki zdrowotnej w danym kraju,

✓  kosztów transportu medycznego do kraju (a w razie wypadku zagraniczny szpital leczy zazwyczaj pacjenta do momentu, aż osiągnie on stan umożliwiający jego transport do kraju),

✓  kosztów akcji poszukiwawczej i ratownictwa górskiego (w razie zaginięcia lub wypadku na stoku),

✓  opłat za leczenie w prywatnych przychodniach (a często tylko takie mają do dyspozycji poszkodowani w ośrodkach narciarskich),

✓  kosztów odszkodowania dla osób trzecich, gdy spowodujemy wypadek na stoku,

✓  kosztów odszkodowania za złamania, skręcenia i inne uszczerbki na zdrowiu.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma wiele licznych zalet (jest darmowa, nie ma wyznaczonych limitów na pokrycie kosztów leczenia, działa niezależnie od przyczyny, dla której jesteśmy leczeni), jednak jest absolutnie niewystarczająca.

Aby czuć się w pełni bezpiecznym, należy nie tylko wykupić prywatną polisę - trzeba również wiedzieć, jak się zachować w razie wypadku i znać swoje obowiązki z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia.

Porównaj ubezpieczenia >>

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Słowacja jest popularnym kierunkiem wyjazdów na narty. Ten mały kraj leży blisko naszej ojczyzny oraz posiada lepsze warunki atmosferyczne, które sprzyjają zimowym zjazdom ze stoków. Z tego powodu wielu Polaków decyduje się właśnie na ten kurs. 

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Czechy są dla nas na tyle bliskim terytorialnie państwem, że weekendowy czy nawet kilkudniowy wyjazd na narty nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Dzięki położeniu czeskich Tatr przy granicy z Polską, czasem wystarczy wybrać się kilkanaście kilometrów dalej, aby szusować po zagranicznych stokach.

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Austria jest jednym z najpopularniejszych kierunków narciarskich w Europie. Gdy znudzą się nam polskie stoki, chcemy zaznać nowych wrażeń oraz podziwiać wspanialsze widoki. Nasz wybór najczęściej pada wtedy na Alpy. A jeśli alpejskie stoki, to oczywiście w Austrii.

Więcej

witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź