Ile i za co zapłacimy z własnej kieszeni, wyjeżdżając na narty z EKUZ?

Specjaliści, na czele z samym NFZ-em, radzą, aby na czas zimowych wyjazdów za granicę turyści wykupili dodatkowe prywatne ubezpieczenie. Dotyczy to szczególnie wyjazdów w celu uprawiania białego szaleństwa. Mimo tego, wiele osób pokłada nadzieje w darmowej Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czego nie zagwarantuje nam EKUZ w krajach najczęściej odwiedzanych przez zimowych urlopowiczów? Za co każdy turysta będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni? Ile będzie to kosztowało?

Co to jest EKUZ?


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia dostęp do opieki medycznej w ramach państwowego systemu opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz na terenie Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Na podstawie EKUZ przysługują świadczenia medyczne w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia. Nie oznacza to jednak, że opieka medyczna za granicą będzie dla nas całkowicie bezpłatna. EKUZ nie zapewnia również pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski.

Czy EKUZ zapewni dostęp do bezpłatnej opieki medycznej?

Nie. Każde państwo członkowskie ustala własne kryteria i zasady udzielania świadczeń medycznych, to za co pacjent płaci, a co jest bezpłatne. Polski turysta udający się do Austrii, Niemiec, czy Czech będzie traktowany jak osoba, która jest ubezpieczona w austriackim, niemieckim, czy czeskim systemie opieki zdrowotnej.

Co jest mi potrzebne, jeżeli wyjeżdżam tylko z kartą EKUZ

Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w Europejską Kartą Ubezpieczenia zdrowotnego. Jest ona wydawana bezpłatnie w wojewódzkich oddziałach NFZ na postawie ważnego dowodu ubezpieczenia zdrowotnego w ramach polskiej publicznej służby zdrowia. Dowiedz się, jak uzyskać EKUZ. Kiedy już otrzymasz kartę zrób kilka jej kserokopii, ponieważ  w niektórych państwach wymagane jest pozostawienie lekarzowi kserokopii karty. Dodatkowo lekarz może żądać okazania dowodu tożsamości (najczęściej paszportu).

Za co będę musiał zapłacić z własnej kieszeni?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewni pokrycia:

✓  kosztów leczenia, które są całkowicie lub częściowo odpłatne w ramach państwowego systemu opieki zdrowotnej w danym kraju

✓  kosztów transportu medycznego do kraju (a w razie wypadku zagraniczny szpital leczy zazwyczaj pacjenta do momentu, aż osiągnie on stan umożliwiający jego transport do kraju)

✓  kosztów akcji poszukiwawczej i ratownictwa górskiego (w razie zaginięcia lub wypadku na stoku)
opłat za leczenie w prywatnych przychodniach (a często tylko takie mają do dyspozycji poszkodowani w ośrodkach narciarskich)

✓  kosztów odszkodowania dla osób trzecich w razie, gdy spowodujemy wypadek na stoku

✓  kosztów odszkodowania za złamania, skręcenia i inne uszczerbki na zdrowiu

Porównaj ubezpieczenia >>

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Słowacja jest popularnym kierunkiem wyjazdów na narty. Ten mały kraj leży blisko naszej ojczyzny oraz posiada lepsze warunki atmosferyczne, które sprzyjają zimowym zjazdom ze stoków. Z tego powodu wielu Polaków decyduje się właśnie na ten kurs. 

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Czechy są dla nas na tyle bliskim terytorialnie państwem, że weekendowy czy nawet kilkudniowy wyjazd na narty nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Dzięki położeniu czeskich Tatr przy granicy z Polską, czasem wystarczy wybrać się kilkanaście kilometrów dalej, aby szusować po zagranicznych stokach.

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Austria jest jednym z najpopularniejszych kierunków narciarskich w Europie. Gdy znudzą się nam polskie stoki, chcemy zaznać nowych wrażeń oraz podziwiać wspanialsze widoki. Nasz wybór najczęściej pada wtedy na Alpy. A jeśli alpejskie stoki, to oczywiście w Austrii.

Więcej

witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź