Czy ubezpieczyciel zwróci koszty zniszczonych nart?

Czy ubezpieczyciel zwróci koszty sprzętu zniszczonego podczas wypadku na stoku? Czy narciarz dostanie odszkodowanie za skradzione narty? Tak, jeżeli zawarł odpowiednie ubezpieczenie. Zawierając polisę zwróćmy na Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Znajdziemy w nich między innymi zakres polisy oraz wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa.


Na zwrot kosztów za zniszczone narty możemy liczyć przy każdej polisie, która obejmuje swoim zakresem sprzęt sportowy. Ekwipunek taki, jak narty, czy deska snowboardowi jest ubezpieczony od zniszczeń na skutek zdarzeń losowych (na przykład lawiny), ale też od zniszczenia wskutek wypadku oraz kradzieży.

Czy moje buty narciarskie też są ubezpieczone?

Uwaga, nie każdy ubezpieczyciel pokryje koszty dodatkowego sprzętu, takiego jak kask, gogle, buty narciarskie, czy kombinezon narciarski. Dlatego wykupując polisę należy sprawdzić co ubezpieczyciel rozumie pod hasłem sprzęt sportowy. Jeżeli w warunkach polisy wyczytamy, że oprócz sprzętu ubezpieczony jest także osprzęt i ekwipunek, należy również sprawdzić, co oznaczają te pojęcia.

Nie zostawiaj nart bez opieki

Należy też pamiętać, by nie pozostawiać sprzętu bez opieki – powinien on znajdować się pod bezpośrednią ochroną ubezpieczonego lub zawodowego przewoźnika, znajdować się w pokoju hotelowym, przechowalni, czy bagażniku. Takie wymogi stawia przed nami praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeń.

Na ile ubezpieczone są moje narty?

Maksymalne odszkodowanie to suma ubezpieczenia sprzętu sportowego. Określa się ją przy zawieraniu umowy. Dotyczy ona nie tylko sprzętu do uprawiania narciarstwa, ponieważ ubezpieczenia są przeznaczone również na na sezon letni. W niektórych polisach ubezpieczenie sprzętu sportowego znajduje się w tak zwanym standardzie, czyli jest z góry przypisane do danego wariantu ubezpieczenia i ma z góry narzucone sumy ubezpieczenia. Czasem sumę ubezpieczenia sprzętu można podwyższyć za dodatkową opłatą. Zdarza się też, że zainteresowany może zawrzeć ubezpieczenia sprzętu sportowego, jako opcję dodatkową do polisy na wyjazd - i tu dobrać sobie odpowiednie sumy ubezpieczenia.

Ile dostanę z polisy?

Przy wypłacie odszkodowania ubezpieczyciel wycenia utracony sprzęt według różnych wartości. Najprostsza sytuacja ma miejsce, gdy zniszczony sprzęt oddajemy do naprawy. Wtedy firma ubezpieczeniowa pokrywa koszty z naszej faktury lub rachunku za naprawę. Jeżeli natomiast sprzęt nie nadaje się do naprawy lub utracimy go w wyniku kradzieży, może on być wyceniony na dwa sposoby. Mniej korzystna dla ubezpieczonego jest wycena według wartości rzeczywistej, czyli aktualnej ceny na rynku z uwzględnieniem zużycia sprzętu. Oznacza to, że wypłacone odszkodowanie nie wystarczy na zakup nowego sprzętu w tym samym standardzie. Niektórzy ubezpieczyciela wychodzą na przeciw swoim klientom oferując wypłatę odszkodowania w tzw. wartości odtworzeniowej (czyli nowej) lub rynkowej. Za takie odszkodowanie możemy odkupić sobie nowy sprzęt o tych samych parametrach co utracony.


Porównaj ubezpieczenia >>

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Słowacja jest popularnym kierunkiem wyjazdów na narty. Ten mały kraj leży blisko naszej ojczyzny oraz posiada lepsze warunki atmosferyczne, które sprzyjają zimowym zjazdom ze stoków. Z tego powodu wielu Polaków decyduje się właśnie na ten kurs. 

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Czechy są dla nas na tyle bliskim terytorialnie państwem, że weekendowy czy nawet kilkudniowy wyjazd na narty nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Dzięki położeniu czeskich Tatr przy granicy z Polską, czasem wystarczy wybrać się kilkanaście kilometrów dalej, aby szusować po zagranicznych stokach.

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Austria jest jednym z najpopularniejszych kierunków narciarskich w Europie. Gdy znudzą się nam polskie stoki, chcemy zaznać nowych wrażeń oraz podziwiać wspanialsze widoki. Nasz wybór najczęściej pada wtedy na Alpy. A jeśli alpejskie stoki, to oczywiście w Austrii.

Więcej

witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź