Czy Euro26 to wystarczające ubezpieczenie na narty lub snowboard?

Nie. Karta daje stosunkowo ograniczoną ochronę w porównaniu z ryzykiem, jakie niesie ze sobą szusowanie na stokach. Karta nie obejmuje kosztów poszukiwania i ratownictwa w górach ani odpowiedzialności cywilnej na stoku. Nieubezpieczony pozostaje także sprzęt sportowy. Nawet wersja SPORT nie daje wystarczającej ochrony. Na wyjazd narciarski i snowboardowy zalecam wykupienie dodatkowego ubezpieczenia narciarskiego.

Euro<26 to najpopularniejsza w Polsce i Europie karta młodzieżowa i studencka. Jest to całoroczne ubezpieczenie działające we wszystkich państwach świata (z wyjątkiem USA i Kanady) połączone z pakietem atrakcyjnych zniżek w punkach usługowych i sieciach handlowych.

Karta z powodzeniem zastępuje ubezpieczenie dostępne na uczelni, czy w szkole. Oferuje wysokie sumy ubezpieczenia, co w zestawieniu z niską ceną jest doskonałą ofertą dla osób młodych, aktywnych, od czasu do czasu podróżujących.

Co jest najważniejsze?

Ubezpieczenie na narty i snowboard, które zapewni miłośnikowi sportów zimowych odpowiednią ochronę powinno obejmować:

✓  KL - koszty leczenia za granicą

✓  Koszty transportu i repatriacji,

✓  Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego,

✓  NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków,

✓  OC za szkody wyrządzone osobom trzecim,

✓  Ubezpieczenie sprzętu sportowego

✓  Usługi Assistance.

Porównajmy te wymagania z zakresem ochrony, którą daje Euro<26:

  EURO<26 Ocena
KL - koszty leczenia za granicą do 60 tys. euro +
Koszty transportu i repatriacji do 60 tys. euro +
Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego brak -
NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków do 20 tys. zł +
OC (odpowiedzilaność cywilna za szkody wyrządzone osobom trzecim 40 tys. euro – szkody na osobie,
10 tys. euro – szkody rzeczowe, ale nie obejmuje wypadków podczas uprawiania narciarstwa i snowboardu
-
Ubezpieczenie sprzętu sportowego brak -
Usługi Assistance w ramach KL +
Źródło: opracowanie własne na podstawie warunków ubezpieczenia posiadaczy kart EURO<26 zatwierdzone uchwałą Zarządu Nr 12/Z/2006 z dnia 3 kwietnia 2006r.


Przyjrzawszy się tabeli zauważymy brak bardzo istotnych elementów ochrony ubezpieczeniowej, jakim są koszty poszukiwania i ratownictwa oraz OC na stoku. Nieubezpieczony też pozostaje sprzęt sportowy. Tym ograniczeniom nie ma się co dziwić. Karta Euro<26 jest tania (karta STUDENT WORLD kosztuje 60 lub 65 złotych) i - jak na tę cenę - ma dość szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej.

O 20 zł droższa jest wersja SPORT – karta przeznaczona dla osób aktywnie uprawiających różnego rodzaju sporty, w szczególności dla wyczynowych sportowców oraz amatorów dyscyplin sportowych o wysokim stopniu ryzyka. Tu spodziewałam się zobaczyć mniej ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Co ciekawe, rozszerzenia w karcie SPORT w stosunku do karty WORLD o sporty wysokiego ryzyka i wyczynowe uprawianie sportu odnoszą się tylko do kosztów leczenia za granicą i do NNW. OC natomiast jest nadal mocno ograniczone, nie ma też słowa o objęciu ubezpieczeniem sprzętu sportowego.

Reasumując, karta SPORT podobnie jak WORLD, nie jest wystarczającą ochroną dla aktywnego narciarza lub snowboardzisty. Będzie to odpowiednie ubezpieczenie, gdy złamiemy nogę, czy rękę lub gdy trafimy do szpitala po wypadku na stoku.

Z karty nie będzie się nam jednak należał ani zwrot kosztów akcji ratowniczej wykonanej przez górskie służby ratownicze ani żadna rekompensata, w sytuacji gdy będziemy musieli wypłacić odszkodowanie poszkodowanemu przez nas narciarzowi. Nie dostaniemy też nic za zniszczony podczas wypadku sprzęt sportowy. Stąd też posiadaczom Euro<26, którzy wybierają się zażywać sportów zimowych zalecam wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na narty i snowboard.

Porównaj ubezpieczenia >>

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Słowacja jest popularnym kierunkiem wyjazdów na narty. Ten mały kraj leży blisko naszej ojczyzny oraz posiada lepsze warunki atmosferyczne, które sprzyjają zimowym zjazdom ze stoków. Z tego powodu wielu Polaków decyduje się właśnie na ten kurs. 

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Czechy są dla nas na tyle bliskim terytorialnie państwem, że weekendowy czy nawet kilkudniowy wyjazd na narty nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Dzięki położeniu czeskich Tatr przy granicy z Polską, czasem wystarczy wybrać się kilkanaście kilometrów dalej, aby szusować po zagranicznych stokach.

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Austria jest jednym z najpopularniejszych kierunków narciarskich w Europie. Gdy znudzą się nam polskie stoki, chcemy zaznać nowych wrażeń oraz podziwiać wspanialsze widoki. Nasz wybór najczęściej pada wtedy na Alpy. A jeśli alpejskie stoki, to oczywiście w Austrii.

Więcej

witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź