Co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu narciarskim?

Każdego roku amatorzy białego szaleństwa oddają się przyjemnościom jazdy na nartach i snowboardzie. Polskie stoki z roku na rok są unowocześniane i dostosowywane do potrzeb turystów. Czy pamiętają oni jednak o ubezpieczeniu. Poniżej kilka najważniejszych informacji, z którymi powinien zapoznać się każdy narciarz czy snowboardzista.

Polska, Czechy, Słowacja, Alpy...


Ci, którzy zaplanowali dłuższe urlopy, wyjeżdżają dalej - najpopularniejsze są Czechy i Słowacja. Coraz więcej Polaków wyjeżdża na narty we włoskie Dolomity lub austriackie Alpy. Mieszkańcy Polski południowej mogą sobie pozwolić na weekendowe wypady narciarskie - wszystkie polskie stoki są doskonale naśnieżone. Mogą też "wyskoczyć" za polską granicę. Czeskie i słowackie ośrodki narciarskie cieszą się dużym powodzeniem, tym razem nie ze względu na warunki narciarski, ale za względu na lepszą infrastrukturę.

Pomyśl o bezpieczeństwie

Przed wyjazdem na narty myślimy o wszystkim. Szukamy atrakcyjnego miejsca na szusowanie po stokach, wyjmujemy z szaf i piwnic cały narciarski ekwipunek i ćwiczymy kondycję. Słowem, spraw na głowie miłośnika białego szaleństwa co nie miara. Kto pomyśli o naszym bezpieczeństwie? Odpowiedź jest jedna - nikt inny, jak my sami. Niezbędnym elementem wyjazdu narciarskiego lub snowboardowego powinno być dobre ubezpieczenie narciarskie.

Umiem jeździć - nie potrzebuję ubezpieczenia

Narciarstwo i snowboarding nie należy do sportów szczególnie niebezpiecznych. Takie zdanie mają zarówno profesjonaliści, jak i osoby amatorsko uprawiające białe szaleństwo. Na nartach z powodzeniem jeżdżą osoby w różnym wieku - od ledwo stojącego na nogach dzieciaka po osoby starsze. Refleks i umiejętności przy takiej różnorodności amatorów białego szaleństwa też różne. Właśnie z tego powodu tego względu narciarze i snowboardziści są narażeni na różnego rodzaju kontuzje i wypadki na stoku, mogą wyrządzić krzywdę sobie, jak również innym użytkownikom stoku. Do tego dochodzą jeszcze zagrożenia naturalne, takie jak lawiny. W konsekwencji ucierpieć może przede wszystkim nasze zdrowie, ale także portfel.

Najbardziej dramatyczne przypadki ciągną się przez wiele lat i kosztują duże pieniądze.

Co powinno obejmować ubezpieczenie na narty i snowboard?

Polisa ubezpieczeniowa na narty i snowboard, w którą powinien się zaopatrzyć miłośnik sportów zimowych wyjeżdżający za granicę powinna obejmować:

✓  KL - koszty leczenia

✓  Koszty transportu i repatriacji,

✓  Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego,

✓  NNW- Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków,

✓  OC za szkody wyrządzone osobom trzecim,

✓  Ubezpieczenie sprzętu sportowego

✓  Usługi Assistance.

Niektórzy mogą się spierać co do zasadności wykupywania polisy od kosztów leczenia, w przypadku wyjazdów do krajów europejskich. Na terenie Unii oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii mamy bowiem prawo do darmowego korzystania ze świadczeń medycznych. Gwarantują nam to przepisy wspólnotowe.

Dokumentem uprawniającym do leczenia jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawana bezpłatnie w regionalnych oddziałach NFZ. Karta nie gwarantuje nam jednak ani pokrycia kosztów ratownictwa na stoku, ani transportu do Polski po wypadku. Ponadto za darmo mamy tylko te usługi medyczne, które są bezpłatne dla obywateli danego kraju, resztę kosztów pacjent pokrywa z własnej kieszeni. Karta nie ma też nic wspólnego z odszkodowaniem za uszczerbek na zdrowiu, nie pokryje również kosztów w razie, gdy my lub nasi podopieczni spowodują wypadek na stoku i ktoś zostanie poszkodowany. Dlatego na wyjazd narciarski zalecamy ubezpieczyć się prywatnie.

Ubezpieczenie na terenie Polski

Na terenie RP polisa narciarska nie będzie obejmować kosztów leczenia, ponieważ na terenie kraju są one zagwarantowane przez publiczny system opieki zdrowotnej. Jeżeli jednak nie wykupimy dodatkowo polisy NNW, kosztów ratownictwa, OC w życiu prywatnym (obejmujących wypadki na stoku), czy ubezpieczenia sprzętu narciarskiego, będziemy mogli zapomnieć o odszkodowaniu za złamaną rękę, czy zniszczone narty, a wszelkie koszty związane z górską akcją ratowniczą oraz roszczeniami osób trzecich będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) to pokrycie kosztów, jakie ubezpieczony poniósł w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem za granicą. KL obejmuje pobyt w szpitalu, wizyty lekarskie, badania i zabiegi medyczne, a także operacje oraz zakup niezbędnych lekarstw i środków opatrunkowych. Ubezpieczeniem objęta jest też pomoc dentystyczna w nagłych stanach bólowych. Ważną informacją jest to, że ubezpieczyciel pokrywa w/w koszty tylko do wysokości sumy ubezpieczenia KL.

Koszty transportu i repatriacji

Ubezpieczyciel pokrywa koszty transportu pacjenta z miejsca wypadku do szpitala, ze szpitala do miejsca zakwaterowania, oraz między szpitalami. Polisa gwarantuje też organizację i pokrycie kosztów transportu ubezpieczonego do kraju, a w niektórych przypadkach - także koszty podróży, utrzymania i noclegów osoby towarzyszącej oraz koszty transportu zwłok ubezpieczonego do kraju.

Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego

Jest to bardzo ważny element polisy dla narciarza, ponieważ kosztami akcji ratowniczych podejmowanych w momencie zaginięcia turystów w górach coraz częściej obciążani są sami poszkodowani. Koszt jednej akcji ratowniczej z wykorzystaniem helikoptera może dojść nawet do 15 tys. złotych.

NNW, czyli ubezpieczenie od uszczerbku na zdrowiu

Ubezpieczenie od złamanej nogi, skręconego nadgarstka, czy rozbitej głowy. Jeżeli będziesz miał wypadek, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Ubezpieczenie obejmuje również śmierć ubezpieczonego. O wysokości odszkodowania decyduje procent trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz suma ubezpieczenia. Im większy uszczerbek (czyli poważniejszy wypadek) oraz im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższe odszkodowanie.

OC za szkody wyrządzone osobom trzecim

Ubezpieczenie na wypadek, gdy osoba trzecia (czyli najczęściej inny użytkownik stoku) zostanie poszkodowana. Wszelkie koszty związanie z odszkodowaniem (np. koszty zniszczonego sprzętu, koszty leczenia/rehabilitacji poszkodowanego do wysokości sumy gwarancyjnej pokryje ubezpieczyciel. Opcja szczególnie istotna w przypadku wyjazdów zagranicznych. To na wyjazdach do znanych narciarskich kurortów spotkać możemy się z największą świadomością prawa poszkodowanego do dochodzenia odszkodowania od sprawcy wypadku.

Ubezpieczenie sprzętu sportowego

Dodatkowe zabezpieczenie na wypadek utraty lub uszkodzenia sprzętu narciarskiego. Obejmuje zniszczenie sprzętu (zarówno podczas wypadku na stoku, jak i zejścia lawiny) oraz kradzież. Istotne zwłaszcza dla posiadaczy kosztownych nart, czy deski. Ubezpieczeniem objęte są narty i deska do uprawiania snowboardu i wszystkich jego odmian.

Usługi Assistance

Assistance to całodobowa pomoc centrum alarmowego, które zajmuje się organizacją oraz koordynacją natychmiastowej pomocy w sytuacjach nagłych. Obejmujących m.in. opiekę medyczną oraz stomatologiczną, transport medyczny do najbliższego szpitala lub do kraju zamieszkania, poszukiwania i ratownictwa w górach lub na morzu, hospitalizacji i rehabilitacji, transportu i zakwaterowania osób bliskich.

Z biurem i na własną rękę

O ubezpieczeniu trzeba pomyśleć bez względu na to, czy jedziemy na własną rękę, czy z biurem podróży. Standardowe pakiety ubezpieczeń turystycznych proponowane przez organizatorów zimowej turystyki nie zawsze obejmują uprawianie narciarstwa czy jazdę na snowboardzie, dlatego trzeba się upewnić, na co możemy liczyć w ramach ubezpieczenia, jeżeli organizator nie potrafi nas o tym poinformować, nie płaćmy mu za ubezpieczenie i poszukajmy na własną rękę.

Porównaj ubezpieczenia >>

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

Słowacja jest popularnym kierunkiem wyjazdów na narty. Ten mały kraj leży blisko naszej ojczyzny oraz posiada lepsze warunki atmosferyczne, które sprzyjają zimowym zjazdom ze stoków. Z tego powodu wielu Polaków decyduje się właśnie na ten kurs. 

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Czechy są dla nas na tyle bliskim terytorialnie państwem, że weekendowy czy nawet kilkudniowy wyjazd na narty nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Dzięki położeniu czeskich Tatr przy granicy z Polską, czasem wystarczy wybrać się kilkanaście kilometrów dalej, aby szusować po zagranicznych stokach.

Więcej

Poradnik: Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Jakie ubezpieczenie na narty do Austrii?

Austria jest jednym z najpopularniejszych kierunków narciarskich w Europie. Gdy znudzą się nam polskie stoki, chcemy zaznać nowych wrażeń oraz podziwiać wspanialsze widoki. Nasz wybór najczęściej pada wtedy na Alpy. A jeśli alpejskie stoki, to oczywiście w Austrii.

Więcej

witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.72 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.72
/ 5.00 sprawdź